Čo je aromaterapia? Cesta do najvoňavejšej medicíny sveta

| 8. marca 2021
| 8. marca 2021 |
Odhad. prečítania: 4 minút
Zdieľajte tento článok
Esenciálne oleje

Aromaterapia zahŕňa používanie esenciálnych olejov a iných prírodných aromatických látok pre fyzickú, psychickú a duševnú pohodu. Blahodarný účinok olejov môže byť dôsledkom ich pôsobenia na hormóny a iné chemické látky, ktoré sprostredkúvajú prenos informácií v tele i mozgu.

Ako sa získavajú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované zmesi rastlinného pôvodu. Získavajú sa z rôznych častí rastlín ako sú kvety, listy, ihličie, korene, semená či šupky plodov. Éterické oleje sa získávajú parnou destilaciou, procesom saturáciou, extrakciou hexanovými rozpúšťadlami, extrakciou CO2 alebo lisovaním.   Absoluty olejov, oxid uhličitý a hydrosoly sa tiež pri aromaterapii bežne používajú. Hoci extrakty CO2 a nie sú destilované parou, a preto sa nepovažujú za esenciálne oleje. Termín esenciálny olej sa niekedy používa ako plošný termín pre zahrnutie všetkých prírodných, aromatických, prchavých rastlinných olejov vrátane CO2. Okrem esenciálnych olejov aromaterapia podporuje používanie ďalších doplnkových prírodných zložiek, vrátane rastlinných olejov (známych tiež ako nosné oleje) a hydrosolov. Produkty, ktoré obsahujú syntetické zložky nie sú v celostnej aromaterapii obľúbené. Je dôležité si uvedomiť, že parfumové oleje známe tiež ako vonné olejčeky (a zvyčajne v zložení uvedenej ako "fragrance") nie sú to isté ako esenciálne oleje. Vonné oleje obsahujú syntetické chemikálie a neposkytujú terapeutické výhody esenciálnych olejov. Ak hladáte overené a kvalitné esenciálne oleje za dostupné ceny, odporúčam vám ich hladať tu: Kvalitné esenciálne oleje

Moje najoblúbenejšie značky ktoré teraz používam sú české Nobilis Tilia alebo Hádek a zo zahraničných preferujem Just alebo Florihana.

Výhody inhalácie esenciálnych olejov

Bolo zistené, že esenciálne oleje poskytujú pri správnom a bezpečnom použití psychickú a fyzickú úľavu. Nielenže vôňa prírodných esenciálnych olejov stimulujú mozog, pri vdýchnutí do pľúc môžu prírodné zložky (prirodzene sa vyskytujúce chemikálie) poskytnúť dokonca liečebný prínos. Žiarivým príkladom je rozptyľovania eukalyptových silíc, ktorého vdychovanie uľavuje pri bolestiach hlavy a ťažkom dýchaní. Ak však nie je inhalovanie olejov vykonávané správne, môže mať ich použitia vážne dôsledky.

Výhody lokálnej aplikácie

Esenciálne oleje, ktoré sa aplikujú na pokožku, môžu byť užitočné pri starostlivosti o pleť a uvoľnenie preťažených svalov. Vzhľadom na to, že esenciálne oleje sú tak silné a koncentrované, nikdy by nemali byť aplikované na kožu v ich nezriedenej forme. Pre aplikáciu esenciálnych olejov na koži sú esenciálne oleje zvyčajne zriedené pomocou nosiča (t.j. nosného oleja), čo je väčšinou rastlinný olej lisovaný za studena. Medzi bežné nosné oleje patrí sladký mandľový olej, marhuľový olej z jadier a olej z hroznových semien. 

Ďalšie výhody aromaterapie

Esenciálne oleje okrem liečebného prínosu sú užitočné aj inak, napráklad v domácnosti ako čistiace prostriedky, alebo prostriedky na prianie. Niektoré oleje pôsobia ako prírodné repelenty proti hmyzu i ako pesticídy. Možno si spomeniete, že ste niekedy v lete používali citronelové sviečky, aby ste odpudili komáre. Esenciálny olej Citronella je zložkou vo sviečkach, ktorá zaisťuje odpudzovanie komárov. 

Aromaterapeutické zmesi

Esenciálne oleje môžeme zmiešať dohromady a vytvoriť tak príjemnú a komplexnú vôňu. Esenciálne oleje, ktoré sú starostlivo miešané v rámci aromaterapie, môžu byť označované ako synergia esenciálnych olejov. Synergická zmes esenciálnych olejov sa vyznačuje silnejším celkovým účinkom ako každý olej pracujúci nezávisle.

Na čo si treba dávať pozor pri nákupe?

Ako bolo uvedené vyššie, nie všetky hotové aromaterapeutické prípravky označené slovom aromaterapia sú čisté a úplne prírodné. Produkty, ktoré obsahujú umelé zložky, neposkytujú skutočné výhody aromaterapie. V najhoršom prípade neposkytujú žiadny úžitok alebo sú dokonca škodlivé. Ak hľadáte skutočné aromaterapeutické produkty, musíte sa pozrieť predovšetkým na zloženie, aby ste sa uistili, že výrobok neobsahuje vonné oleje alebo nečisté (chemické) zložky. Všeobecným pravidlom je byť ostražitý k produktom, kde nie je uvedené zloženie, a k produktom, ktoré nepreukazujú obsah čistých esenciálnych olejov (hľadajte produkty, ktoré majú čisté esenciálne oleje v zložení, a vyhnite sa tým, ktoré sa oháňa slovíčkami ako fragrance a aróma). Je vhodné poznamenať, že niektorí predajcovia kvalitných aromaterapeutických zmesí neuvádzajú svoje zložky, pretože sa obávajú, že by konkurenti mohli okopírovať ich receptúru. Tým, že predajcu požiadate o viac informácií, a aj z ich reakcie, by ste mali mať lepšiu predstavu o kvalite predávanej zmesi. Dobrí dodávatelia vám najskôr radi poskytnú zoznam ingrediencií. Veľmi dobre vedia, že niektorí jedinci sú na určité zložky citliví a môžu mať alergickú reakciu.

Na trhu sa objavuje pomerne dosť produktov, ktoré spĺňajú definíciu vonných olejov, ale do obehu sú uvádzané ako aromaterapeutické. Pri hľadaní skutočných aromaterapeutických produktov je dôležité pozrieť sa na zloženie.

Buďte opatrní pri reklamách, ktoré tvrdia, že výrobok je "vyrobený z esenciálnych olejov" alebo "vyrobený z prírodných ingrediencií". Tvrdenie, ako sú tieto, nezaručujú, že výrobok je vyrobený iba so špecifikovanej zložky. Tieto produkty môžu obsahovať veľké podiely syntetických vonných olejov a len nepatrné množstvo esenciálneho oleja, a aj tak je možné jednoducho použiť tvrdenie "vyrobené z esenciálnych olejov". Nenechajte sa falošným marketingovými ťahmi odstrašiť od skutočných výhod celostnej aromaterapie. Ak máte veľký záujem, môžete sa naučiť vyrábať si vlastné produkty a kontrolovať presné zložky obsiahnuté vo vašich osobných aromaterapeutických produktoch. Kvalitné produkty ktoré sama používam nájdete aj tu: Esenciálne oleje

Zdieľajte tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyhľadávanie

Odoberajte môj zdravý newsletter

cross