Ako na jarný detox tela

| 19. marca 2021
| 19. marca 2021 |
Odhad. prečítania: 9 minút
Zdieľajte tento článok
Ako na jarný detox

Detoxikácia alebo očista je slovo, ktoré počujeme v dnešnej dobe veľmi často. Ako nám môže pomôcť a akým spôsobom by sme sa mali detoxikovať telo? V tomto článku sa dozviete, či je očista tela skutočne dôležitá a čo by mala obsahovať, aby bola naozaj účinná.

Čo je detox?

Detox organizmu alebo vnútorná očista je proces, pri ktorom sa telo zbavuje škodlivých látok ako sú odpadové látky, ťažké kovy, toxíny, prebytočná voda a pod. Detoxikácia je základom správneho fungovania tela a považuje sa za prevenciu a liečbu mnohých ochorení. Tieto škodliviny zaťažujú orgány a môžu tak spôsobiť ich poškodenie. Ide teda o postup, pri ktorom sa podporuje regenerácia tela a obnovuje sa tak rovnováha v organizme.

Prečo detoxikovať telo?

Ak je telo dlhodobo vystavené vyššej záťaži a stresu, obranný systém spočiatku odoláva, ale časom sa oslabí. Telo potom nie je schopné venovať toľko energie na boj s nepriaznivými vplyvmi a infekciami. Prirodzená imunita klesá a človek sa stáva náchylnejší k chorobám. Detoxikácia sa považuje za prevenciu voči mnohým chorobám.

Medzi hlavné výhody detoxikácie tela patrí:

  • Podporuje samoliečebné procesy nášho organizmu
  • Harmonizuje náš organizmus
  • Zvyšuje energiu a prečisťuje myseľ
  • Odstraňuje odumreté bunky a tkanivá
  • Odstraňuje toxické a chemické látky, ktoré sa v tele hromadia a usadzujú sa v orgánoch

Čo sa deje pri detoxikácii

Pri začatí očisty dochádza k zvýšenej produkcii moču, ktorá má často inú farbu a zápach. Môžu sa objaviť vyrážky na koži, hlavne u ľudí, ktorí majú sklony k čisteniu cez kožu, alebo majú oslabenú pečeň alebo obličky. Ďalšími sprievodnými prejavmi detoxikácie sú únava, zapáchajúci pot, rôzne výtoky, hnačka, nádcha, zvýšená teplota alebo bolesť hlavy. Tieto ťažkosti sú prechodné, avšak počas prečisťovania organizmu by sme nemali organizmus ďalej zanášať.

Ako by mala prebiehať detoxikácia organizmu?

Správna detoxikácia by mala byť predovšetkým ,,komplexná’'.

Pri detoxikácií by sme sa mali zameriavať na očistu všetkých detoxikačných orgánov (pečeň, obličky a črevo) a nie iba jedného. Pretože, keď je detoxikovaný iba jeden orgán, detoxikácia stráca význam. Je dôležité čistiť všetky orgány postupne, alebo naraz.

Komplexná detoxikácia zahŕňa nielen detox tela, ale aj mentálny detox. Duševné zdravie je neoddeliteľnou súčasťou nášho zdravia. Tak, ako sa musíme starať o fyzické zdravie, je potrebné sa starať aj o mentálne zdravie, pretože jedno bez druhého nemôže fungovať. Mentálny detox zahŕňa detox duše, nastavenie mysle a celkovú psychickú pohodu. Všetky tieto oblasti sa navzájom ovplyvňujú a dopĺňajú a mali by byť čo najviac v rovnováhe.

Prečo detoxikovať na jar?

Cítite sa po zime unavení, slabí a bez energie?

Jarní detox alebo očista organizmu patrí k činnostiam, ktoré by mali byť každoročnou samozrejmosťou. Jar je časom očistenia a obnovy. Jar je ročným obdobím, v ktorom sú funkcie pečene najaktívnejšie. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo je jar najlepším obdobím roka na očistenie alebo jemný detox.

Využite tento čas pre seba a svoje zdravie!

Niekto sa možno pýta, či sú očisty skutočne potrebné. Áno, sú. Náš organizmus je dokonalý celok, ktorý má samočistiacu schopnosť, vie sa samo vysporiadať s množstvo toxínov či baktérií. Avšak, iba vtedy ak je náš životný štýl ukážkový a v našom prostredí nie sú syntetické chemikálie či ťažké kovy. Čo je bohužiaľ v našom modernom svete veľmi ťažké.
Pravda je, že tieto chemikálie sú bohužiaľ všade. Pôsobia ako konzervačné látky v našich potravinách, pesticídy, herbicídy, stabilizátory a farbivá v našej kozmetike, kontaminanty vo vode a pod. Tieto syntetické chemikálie tiež tvoria väčšinu zložiek v konvenčných čistiacich prostriedkoch a dokonca sa vkrádajú do farmaceutík.
Najviac znepokojujúce je to, že mnohé z týchto chemikálií sa považujú za „hormonálne disruptory“, čo znamená, že interferujú s našou prirodzenou hormonálnou funkciou a môžu často viesť k zdravotným problémom. To platí najmä pre chemické látky v plastoch, ktoré napodobňujú estrogén v tele a môžu viesť k stavom súvisiacim s estrogénovou dominanciou.

Ako sa naše telá vyrovnávajú s týmito chemickými expozíciami?

Mnoho chemikálií, ktorým sme dennodenne vystavení, je rozpustných v tukoch, čo znamená, že sa rozpúšťajú v tukoch a ukladajú sa v našom tukovom tkanive. Toxíny rozpustné v tukoch sú pre naše telo náročnejšie na spracovanie a odstránenie ako toxíny rozpustné vo vode, pretože sa skrývajú a hromadia v našich tukových bunkách a tkanivách.
Toxíny rozpustné v tukoch sa najľahšie vylučujú potením alebo detoxikáciou pečene a následným vylučovaním črevom. Vo vode rozpustné toxíny sa ľahšie vylučujú obličkami. Je dôležité podporovať každú z týchto detoxikačných ciest počas čistenia, aby sa podporila eliminácia toxínov rozpustných vo vode aj v tukoch.
Pretože sa veľa toxínov ukladá a hromadí v našich tukových bunkách, je dôležité podporovať funkciu pečene a detoxikáciu vždy, keď začnete s chudnutím. Ak nepodporujete svoje telo pri spracovaní chemikálií, ktoré sa uvoľňujú pri spaľovaní tukov, v ktorých boli uložené, môžu sa u vás vyskytnúť príznaky zvýšenej toxicity, ako sú bolesti hlavy, riedka stolica, zadržiavanie vody (opuchy) a akné alebo kožné vyrážky. Pretože tieto chemikálie môžu ovplyvňovať hormonálne funkcie, môžete tiež bojovať s chudnutím, ak súčasne nepodporujete detoxikáciu pečene.

Kedy telo naznačuje, že je čas na očistu?

Tu je iba niekoľko z mnohých príznakov, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak vaše telo potrebuje pomoc s detoxikáciou:

  • Bolesti hlavy
  • Nadúvanie
  • Akné, ekzémy alebo kožné vyrážky
  • Žlčové kamene
  • Zápcha alebo hnačka
  • Únava
  • Nízky sexepíl
  • Riedenie alebo vypadávanie vlasov
  • Zlá koncentrácia alebo pamäť
  • Pomalý metabolizmus a priberanie na váhe
  • Ženy: Citlivosť prsníkov a / alebo nepravidelné alebo silné menštruácie

Ako na bezpečný a efektívny jarný detox?

Pri správnej detoxikácií by sme mali telu dodávať všetky potrebné živiny a zamerať sa predovšetkým na detoxikačné živiny a vynechať chemické a umelo vyrobené látky.
Detoxikácia by mala byť jemným a postupným procesom, vďaka ktorému sa budete cítiť nabití energiou. Ak ste v minulosti absolvovali detoxikačný program, v ktorom ste zaznamenali hnačky, bolesti hlavy, únavu a podráždenosť, je pravdepodobné, že ste na svoje telo tlačili príliš silno a neposkytovali ste mu podporu, ktorú si vyžadoval počas celého procesu.

Aký je najlepší spôsob, ako bezpečne a efektívne absolvovať jarný detox? Tento proces je oveľa ľahší, ako si možno myslíte!

Aby sme absolvovali bezpečný a efektívny jarný detox, jednoducho potrebujeme poskytnúť vášmu telu podporu metabolizmu toxínov a zároveň znížiť vašu expozíciu chemikáliám a zápalovým potravinám.

Tu sú najdôležitejšie pokyny, ktoré treba dodržiavať:

1. Pite veľa vody

Vypite najmenej 2 - 3 litre filtrovanej vody denne, aby ste obličkami vyčistili toxíny rozpustné vo vode.
A ako najlepšie začať deň? Vlažnou vodou s citrónom! Doplniť telu tekutiny je nevyhnutné, pretože bez vody by organizmus nemohol fungovať. Voda s citrónom dodá telu vitamín C, pomáha vyplavovať toxíny z tela, upravuje pH močových ciest a stimuluje trávenie a zažívanie.

2. Konzumujte stravu bohatú na živiny, vitamíny a minerály

Vaša strava počas jarnej očisty by mala byť bohatá na farby a živiny, ktoré podporujú a doplňujú vaše telo na bunkovej úrovni. Váš jedálniček by mal pozostávať z množstva pestrofarebnej zeleniny, listovej zeleniny s vysokým obsahom živín, krížovej zeleniny proti rakovine, šťavnatých bobúľ, výživných semien, chudého mäsa z voľného výbehu a divých rýb.

3. Vyhýbajte sa zápalovým potravinám

Vyhýbajte sa zápalovým potravinám ako sú:

  • Pridané cukry a umelé sladidlá
  • Trans-tuky (margarín, vyprážané jedlá, balené jedlá)
  • Geneticky modifikované potraviny
  • Potenciálna citlivosť na jedlo, ako je lepok, mliečne výrobky, kukurica a sója

4. Vyberte si potraviny bohaté na vlákninu

Rovnako ako obličky potrebujú pre správnu funkciu dostatok vody, potrebujú naše črevá vlákninu. Vláknina je zmes nestráviteľných sacharidov podporujúca pravidelnosť čriev. Vyberte si potraviny bohaté na vlákninu, ktoré sa viažu na toxíny v zažívacom trakte a pomáhajú im efektívne sa vylučovať z tela.

Najlepšie zdroje vlákniny počas jarnej detoxikácie:

  • Ovocie a zelenina
  • Chia semená
  • Mleté ľanové semienka
  • Strukoviny ako cícer, šošovica a čierna fazuľa

5. Vyhnite sa priemyselne spracovaným potravinám

Priemyselne spracované potraviny sú chemicky spracované potraviny, ktoré vďaka týmto procesom získavajú zaujímavú a lákavú farbu, chuť a vôňu, ale stráca živiny a vitamíny.

Ide predovšetkým o:

  • Sladkosti a cukrovinky, sladké polotovary
  • Instantné pokrmy
  • Fastfood
  • Polotovary
  • Sladené a dochucovanie nápoje
  • Mrazené potraviny
  • Slané pochutiny

6 . Počas čistenia sa vyhýbajte alkoholu a kofeínu

Alkohol a kofeín spôsobujú ďalší stres vašej pečene. Radšej sa im počas detoxikácie vyhnite.

7. Zaistite, aby ste sa denne potili cvičením, horúcimi kúpeľmi alebo saunami

Zaraďte do svojho očistného režimu aj pravidelný pohyb a regeneráciu v podobe horúceho kúpeľa či sauny. Budete sa cítiť lepšie, načerpáte novú energiu aj chuť do ďalších aktivít. Navyše potením cez pokožku vylúčite toxiny rozpustné v tukoch.

8. Doprajte si najmenej 8 hodín spánku za noc

Doprajte si najmenej 8 hodín spánku za noc, aby malo vaše telo dostatok času na bunkovú obnovu a opravu. Zdravá strava a pravidelný pohyb sú skvelé. Ak vám ale chýba spánok, budete sa napriek tomu cítiť vysilení, unavení. Kvalitný spánok je totiž dôležitý pre zdravie celého tela, pre vašu výkonnosť a celkovú zdravotnú pohodu. V spánku sa vyplavujú hormóny ako sú serotonin, dopamin, melatonin a noradrenalín. Všetky tieto hormóny podporujú pocit šťastia, preto, ak máme dostatočný spánok, aj my sme šťastnejši.

9. Znížte v domácnosti chemikálie a pesticídy

Znížte v domácnosti chemikálie a pesticídy výberom organických produktov a výberom prírodnej kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Prírodná kozmetika a prírodné čistiace prostriedky sú nie len pre vašu pokožku ale aj telo zdravšie.

10. Doprajte si meditáciu alebo chvíľku pre seba

Meditácia vám pomôže nato, aby ste si vytvorili duševný stav rovnováhy.Tak ako pri cvičení trénujeme telo, pri meditácií trénujeme myseľ. Je to stav, kedy upokojíte svoju myseľ a zastavíte tok myšlienok. Pravidelná meditácia zvyšuje produktivitu, koncentráciu a umocňuje pocit dôvery a sebaúcty.

Výživové doplnky na podporu detoxikácie a eliminácie toxínov

Chlorella

Chlorella je jednobunková sladkovodná riasa, ktorá sa v prírode vyskytuje v mnohých druhových formách. Pomáha pri detoxikácií, slúží ako prírodne antibiotikum a probiotikum, pomáha pri chronickej únave, podporuje regeneráciu tkanív a rast svalovej hmoty.

Spirulina

Spirulina je jednobunkový organizmus, ktorý existuje na Zemi asi 3,5 miliardy rokov. Posilňuje odolnosť organizmu 40-krát viac než echinacea a 20 krát viac ako aloe. Spirulina obsahuje 60-70% bielkovín. Podporuje detoxikáciu, chudnutie, podporuje mozgové bunky a spomaľuje starnutie pleti.

Aloe vera

Aloe vera je už niekolko rokov liečivá rastlina a má všestranné využitie v našich domácnostiach. Pomáha pri detoxikácií, podporuje chudnutie, pomáha liečiť kožné problémy - hojenie rán, ekzémy, vyrážky, popáleniny, alergie.

Acai

Acai obsahuje veľmi účinné látky a vysoký obsah vlákniny. Je jeden z najsilnejších antioxidantov a podporuje kvalitný spánok. Podporuje spaľovanie tukov, detoxikáciu organizmu, spomaľuje proces starnutia a zlepšuje funkciu tráviacej sústavy.

Tieto doplnky na podporu detoxikácie aj sama užívam a nakupujem ich z kvalitného eshopu Zelené zdravíčko.

Ak ste dostali na koniec tohto článku, tak vám gratulujem a získavate odo mňa 20 % zľavu na môj jedálniček pre podporu očisty. Budem rada, keď mi napíšete :-).

Zdieľajte tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vyhľadávanie

Odoberajte môj zdravý newsletter

cross