Obsah článku
Mediciálne huby boli súčasťou starovekých liečiteľských systémov už niekoľko tisícročí. Existuje mnoho rôznych druhov húb, v rôznych častiach sveta a ľudia, ktorí poznajú ich schopnosti a účinky majú možnosť využiť pozoruhodne širokú škálu ich benefitov.
Čo sú mediciálne huby?
Mediciálne (liečivé) huby majú významné zdravotné benefity a vykazujú široké spektrum farmakologických aktivít vrátane antialergických, antibakteriálnych, protiplesňových, protizápalových, antioxidačných, antivírusových, cytotoxických, imunomodulačných, antidepresívnych, antihyperlipidemických, antidiabetických, tráviacich, hepatoprotektívnych, neuroprotektívnych, nefroprotektívnych, osteoprotektívnych, a hypotenzívnych účinkov.[1]
Ľudia už od staroveku dobre poznali liečebný a preventívny potenciál medicínskych húb. Boli používané aj v Ayurvéde a Tradičnej Čínskej Medicíne.
Dnes, moderné vedecké výskumy potvrdzujú pozitívny vplyv mnohých aktívnych látok nachádzajúcich sa v týchto hubách.
Mediciálne huby slúžia ako efektívny nástroj pre človeka, ktorý chce prírodnou cestou podporiť prirodzenú funkciu organizmu a tým si zachovávať zdravie a vitalitu, alebo podporiť liečbu zdravotných ťažkostí.
História používania
Čo sa týka histórie používania medicínskych húb, tak Ötzi, Ľadový Muž mal pri sebe huby Amadou a Fomitopsis betulina. Ötziho telo našli prirodzene mumifikované a zakonzervované v ľade v Severných Alpách v Taliansku. Žil asi pred 5300 rokmi.
O niekoľko tisícročí neskôr, grécky lekár Hippokrates klasifikoval Amadou ako proti-zápalovú hubu a tiež ako prostriedok na kauterizáciu rán. (Kauterizácia - lekársky zákrok pri ktorom sa vypaľovaním zaceľuje reznou alebo bodnou ranou poškodené tkanivo, aby sa zabránilo krvácaniu alebo infekcii).
Hubu Ganoderma lucidum (Reishi) používali cisári a šľachta v starovekej číne ako hubu “nesmrteľnosti”.
Tí ktorí poznajú moc liečivých húb ich používali už tisíce rokov a preto by bolo možné písať extrémne rozsiahle texty o histórii ich používania, ale cieľom tohto článku je poukázať na využitie týchto húb pre ľudí z dnešných časov.
Pre ľudí, ktorí sú vyťažení fyzicky, psychicky, mentálne či environmentálne, liečivé huby predstavujú prostriedok, ktorý im môže výrazne pomôcť adaptovať sa a lepšie zvládať zdravotné výzvy či každodenný život.
Môžu za to stovky až tisícky aktívnych látok, ktoré rôzne medicínske huby obsahujú.
Účinné látky v mediciálnych hubách
Polysacharidy
Medzi najdôležitejšie látky, ktoré z liečiteľského hľadiska huby obsahujú sú polysacharidy. Polysacharidy sú komponenty bunkovej steny húb. Medzi ich benefity patria antioxidačné, protirakovinové, protizápalové, protidiabetické, antibiotické a imunomodulačné účinky.[2]
Medzi najviac sa vyskytujúce a modernou vedou najviac preskúmané sa radia α- a β-glukány.
Alfa-glukán je polysacharid, ktorý sa nachádza napríklad aj v škrobe a typických jedlách ako sú zemiaky či ryža.
Beta-glukány sú látky omnoho hodnotnejšie vďaka ich pozitívnym efektom na imunitný systém, ich schopnosť bojovať s rakovinovými bunkami a širokou škálou ďalších zdravotných benefitov.
Dodatočne, beta-glukány pomáhajú regulovať hladinu cukru a cholesterolu a tým potenciálne chrániť pred vznikom cukrovky typu 2 alebo srdcovo-cievných ochorení.[3]
Terpény
V medicínskych hubách majú terpény imunomodulačné účinky. Stimulujú expresiu génov kódujúcich proteín, ktoré sa podieľajú na imunitnej reakcii. Okrem toho majú protizápalové, antioxidačné, protirakovinové vlastnosti. Vysoký obsah terpénov je v hubách rodu Ganoderma. [4][5]
Proteíny
Huby sú bohaté na proteíny s antiproliferačnými, cytotoxickými (cytotoxický - toxický pre bunky, napr. rakovinové) a protirakovinovými vlastnosťami. Tento typ proteínov sa označuje FIP (Fungal Immunomodulatory Proteins, hubové imunomodulačné proteíny) a ich mechanizmy účinkov sú široké. Zjednodušene povedané, pomáhajú regulovať medzibunkové interakcie, výsledkom čoho je aktivácia imunitných buniek a následne protialergické, protizápalové a protirakovinové účinky.[6]
Fenolové zlúčeniny
Fenolové zlúčeniny sú zodpovedné za antioxidačné účinky hubových extraktov. Sú prospešné pri potláčaní voľných radikálov, pri detoxikácii (chelácii) ťažkých kovov. Okrem detoxikácie majú využitie aj pri prevencii a liečbe rakoviny.[7]
Okrem spomenutých látok sa v medicínskych hubách nachádzajú množstvá iných bioaktívnych látok so zložitými mechanizmami účinkov. Väčšinou sú v hubách obsiahnuté v takých množstvách a pomeroch, že podrobný výskum nie je nevyhnutný. Po pravidelnom užívaní, mechanizmy ich účinkov pomáhajú podporovať rôznymi spôsobmi funkciu biologických systémov v ľudskom organizme.
Pre človeka v praxi to znamená, menšia náchylnosť na choroby vďaka lepšej funkcii imunitného systému a tiež aj proaktívne znižovanie rizika vzniku rakoviny.
Polysacharidy, ktoré huby obsahujú pomáhajú pri trávení a tiež sú prospešné aj pre mikrobióm.
Niektoré z húb, napríklad Levia hriva (Hericium Erinaceus) sa využíva ako nootropikum - na podporu kognitívnych funkcií.
Využitie medicínskych húb je naozaj široké a dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných ťažkostiach, alebo ako účinná prevencia.
Niektoré z mediciálnych húb a ich benefity
Ganoderma lucidum, Reishi
Huba Reishi bola používaná už od staroveku, najmä v Ázii na liečenie infekcií a tiež na podporu dlhovekosti.
Dnes sú jej zdravotné benefity potvrdené vedeckými metódami a je používaná na liečbu rakoviny alebo ako podpora pri chemoterapii.
Okrem toho sa využíva pri:
- vysokom krvnom tlaku
- vysokom cholesterole
- srdcovo-cievnych chorobách
- chorobách pečene alebo obličiek
- chorobách dýchacieho traktu
- kvôli energii a výdrži alebo proti únave
Medzi jej hlavné účinné látky patria: polysacharidy, peptidoglykány a triterpény. Tieto látky sa podieľajú na protizápalových, hypoglykemických, protirakovinových a imunomodulačných účinkoch huby Reishi.[8]
Okrem týchto a mnohých iných látok s pozitívnymi účinkami na organizmus, huba Reishi obsahuje látky ako fosfór, síra, draslík, vápnik a horčík. V menších množstvách tiež aj železo, sodík, zinok, meď a mangán.
Hericium erinaceus, Levia hriva
Levia hriva sa používa ako v kuchyni na prípravu jedla, tak aj ako medicínska huba s viacerými pozitívnymi účinkami pre ľudský organizmus. Jej pozitívne účinky sa týkajú najmä nervového systému, kognitívnych schopností a prevencie pred neurodegeneratívnymi ochoreniami.
Látky ktoré levia hriva obsahuje - hericenóny a erinaciny pomáhajú stimulovať rast nových mozgových buniek. [9]
Tieto látky vyvolávajú syntézu NGF (Nerve Growth Factor) v nervových bunkách.
S nervovým systémom sú spojené aj účinky levej hrivy v súvislosti s depresiou alebo poruchami úzkosti. [10][11]
Levia hriva pomáha chrániť aj zdravie tráviaceho traktu, konkrétne žalúdka kde môže potláčať rast a pomáhať bojovať s baktériou Helicobacter pylori, ktorá je zodpovedná za vznik žalúdočných vredov.[12]
Vďaka obsahu mnohých unikátnych látok nachádzajúcich sa v tejto hube, dokáže okrem iného pomáhať aj pri udržiavaní správnej funkcie imunitného systému, znižovaní zápalu či potláčaní oxidatívneho stresu.
Lentitula edodes, Shiitake
Shiitake sa bežne používa ako kulinárska huba, ale radí sa aj medzi medicínske vďaka svojmu obsahu látok s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus.
Obsahuje prirodzene sa vyskytujúci zinok, mangán a niekoľko B vitamínov. Je tiež bohatým zdrojom minerálnej medi.
Obsah beta-glukánov v organizme prospieva imunitnému systému a reguláciou cholesterolu a glukózy pomáha chrániť pred srdcovými ochoreniami a cukrove typu 2.
Okrem toho sa v modernej medicíne Shiitake používa na liečenie chorôb spôsobených oslabeným imunitným systémom [13] vrátane:
- AIDS
- rakoviny
- environmentálnej alergie
- plesňovej infekcie
- pri zápale priedušiek
- hypertenzie
- hepatitídy
Výskumy huby Shiitake naďalej prebiehajú keďže má signifikantný potenciál v aplikovanej biotechnológii.
Cordyceps militaris
Cordyceps militaris je neštandardnou hubou jednak kvôli svojmu vzhľadu - má podobu oranžových tenkých “paličiek” a nemá klobúk ako väčšina všeobecne známych húb.
Ďalšia vec, ktorá stojí za pozornosť je, že pôvodný druh Cordyceps sinensis pôvodom z Himaláji je huba, ktorá rastie vo vysokých nadmorských výškach z mŕtvych tiel hmyzu.
Aj keď táto predstava možno pôsobí nevábne, Cordyceps militaris je medicínska a funkčná huba, ktorá vďaka svojmu potenciálu a schopnostiam stojí za pozornosť.
- militaris je užitočný okrem iného kvôli svojím proti-zápalovým, antioxidačným, imunomodulačným, protirakovinovým a neuroprotektívnym účinkom a tiež ako prostriedok na zvyšovanie výdrže a sily.[14]
- táto huba bola používaná už mnoho storočí v Ázii napríklad v Tradičnej Čínskej Medicíne a farmakologický potenciál jej bioaktívnych látok je predmetom vedeckého výskumu aj dnes.
Okrem exo-polysacharidov, vitamínov a enzýmov sa v hube Cordyceps nachádza bioaktívna látka cordycepín. Tejto látke je venovaná najväčšia pozornosť pri vedeckých výskumoch vďaka jej medicínskej hodnote a širokom spektre biologických aktivít v ľudskom organizme.
Podľa vedeckej štúdie [15] Cordyceps zvyšuje absorpciu kyslíka a odolnosť proti vyčerpaniu počas cvičenia u starších ľudí.
U mladých ľudí počas viac ako 3 týždňovej suplementácie Cordycepsu sa prejavili podobné účinky na zlepšenie absorpcie kyslíka a zvýšenie výkonnosti. V praxi to znamená zlepšenie výsledkov vďaka umožneniu vyššej intenzity tréningu a odďalovanie vyčerpania.[16]
Existuje veľké množstvo iných medicínskych húb s rovnako pozoruhodnými schopnosťami v oblasti prevencie, terapie alebo zvyšovania výkonnosti či schopnosti adaptácie organizmu v stresovom prostredí. Či už sa to týka fyzického alebo mentálneho stresu.
Rovnako ako ľudia pred tisíckami rokov až do dnešného dňa, rovnako aj dnes je možné využívať benefity týchto mocných húb. Nakoľko je však medicínsky a funkčný potenciál širokej verejnosti relatívne neznámy, je potrebné sa v tejto oblasti vzdelávať a byť schopný posudzovať a vyhodnocovať kvalitu produktov ponúkaných rôznymi výrobcami. Pomerne častým úkazom je to, ak výrobca vyrába svoj produkt použitím zmesi húb a podhubia. Podhubie síce vyplní obsah balenia, ale mnohé z bioaktívnych a účinných látok sa nachádzajú výhradne v nadzemnej časti huby. Rovnako sa obsah účinných látok rôzni v závislosti od druhu huby alebo podmienok kde bola vypestovaná.
Spôsob používania liečivých húb
Štandardne sa medicínske huby prijímajú vo forme čaju, ktorý sa vyrába z práškovej formy danej huby, alebo sa používajú vo forme tinktúry. Nakoľko popularita medicínskych a funkčných rastie, vznikajú rôzne produkty s obsahom týchto húb a predávajú sa napríklad vo forme hubovej kávy alebo čokolády.
Medicínske huby sa kvôli ich drevnatej a tvrdej štruktúre a horkej chuti nevyužívajú pri príprave jedál, ale práve v týchto práškových formách alebo tinktúrach.
S ohľadom nato je vhodné bez výhrad akceptovať ich horkastú chuť ako zanedbateľný faktor, kvôli tomu že to dokážu mnohonásobne vyvážiť svojím potenciálom pri prevencii, terapii alebo zvyšovaní mentálnej či fyzickej výkonnosti.
Zdroje
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.
[6] https://www.frontiersin.org/
[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
[9] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.
[10] https://www.jstage.jst.go.jp/
[12] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.
[13] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.
[14] https://www.sciencedirect.com/
Pridaj komentár