Obsah článku
Ak vám záleží na vašom zdraví a chcete si udržiavať zdravie a vitalitu, je potrebné nie len podporovať prirodzenú funkciu organizmu, ale tiež aj zabraňovať určitým látkam vstup do vášho tela.
Existuje mnoho látok, či už prírodných alebo umelých, ktoré môžu negatívne vplývať na váš organizmus a preto je potrebné informovať sa o nich a vedieť akým spôsobom sa môžu do vášho tela dostať a ako tomu môžte zabrániť.
V tomto článku sa budeme sústrediť na jednu z kategórií týchto látok - endokrinné disruptory. Tieto látky ovplyvňujú funkciu hormonálneho systému, čo znamená že majú vplyv na syntézu, vylučovanie, transport, viazanie a elimináciu hormónov.
V ľudskom tele sa nachádza mnoho hormónov, ktoré ovplyvňujú takmer všetky telesné procesy. Preto je potrebné dbať o to, aby tieto funkcie neboli negatívne ovplyvňované cudzími látkami, výsledkom čoho môže byť narušenie prirodzených funkcií tela, čo sa môže prejaviť širokou škálou rôznych symptómov ale aj vznikom ochorení..
Čo sú to endokrinné disruptory?
Endokrinné disruptory sú prírodné alebo umelé látky nachádzajúce sa v prostredí, ktoré po absorbovaní do ľudského tela dokážu znižovať, zvyšovať, napodobňovať alebo ovplyvňovať prirodzenú funkciu alebo produkciu hormónov.
Dokážu “oklamať” telo a nahradiť miesto (receptor), ktoré je určené pre vaše hormóny. Ak sa táto cudzia chemická látka dostane k receptorom a nahradí “miesto”, ktoré mal “zaplniť” nejaký z vašich hormónov, je možné predpokladať, že to nie je niečo čo chcete.
Podrobné skúmanie mechanizmov, ktoré spôsobujú narušenie rovnováhy vášho tela si vyžaduje pokročilé vedomosti o ľudskom tele a tiež aj o daných chemických látkach. No aj z laického pohľadu prevdepodobne netreba dvakrát rozmýšľať, či vám je príjemná predstava ak “miesto”, ktoré už tisíce a viac rokov “zapĺňali” látky (hormóny), ktoré vytvorila príroda počas toho ako vytvárala telo samotné, “zaplní” nejaká chemikália, ktorá vzniká pri výrobe plastov alebo pesticídov a používa sa tak sto alebo maximálne dvesto rokov.
Bez plastov si už pravdepodobne ťažko vieme predstaviť život a bez chemických postrekov by sme pravdepodobne nemali toľko jedla a za takú cenu ako je dostupné dnes. Takže ak sa spoločnosti, ktoré vyrábajú plasty a produkujú jedlo starajú o to aby sme mali všetko čo potrebujeme, tiež sa určite starajú o to aby boli ich produkty bezpečné a zdravotne nezávadné.
Alebo?
Čo ak by nejakým spôsobom všetci spotrebitelia naraz zistili, že sú pri výrobe plastov používané chemikálie, ktoré môžu prenikať do tela a narúšať hormonálne rovnováhy, zvyšovať riziko rakoviny, poškodenie pečene alebo obličiek a podobne?
Čo ak by sa zistilo, že chemické postreky sú na tom podobne, plus dokážu poškodzovať črevnú mikroflóru? Črevnú mikroflóru, ktorá je podľa najnovších vedeckých poznatkov zodpovedá za správnu funkciu mnohých systémov v tele od imunitného až po nervový?
O črevnej mikroflóre a o tom ako veľmi je dôležitá si môžte prečítať v tomto článku:
https://uzdravtelo.sk/mikrobiom-je-to-nas-druhy-mozog/
Ak by ľudia zistili, že im tieto produkty môžu potenciálne ublížiť, dalo by sa predpokladať, že by si dávali väčší pozor ako a či s nimi budú prichádzať do kontaktu.
Ohrozilo by to predaje týchto produktov? Znížilo by to zisky týchto firiem? Majú tieto firmy radi ich zisky? Sú tieto firmy ochotné vzdelávať trh o potenciálnych a reálnych hrozbách, ktoré pre človeka ich produkty môžu predstavovať a aj predstavujú?
Na tieto otázky si bude musieť každý odpovedať sám.
Ak patríte k tej skupine ľudí, ktorej nie sú ľahostajné hrozby v podobe chemických látok, nasledujúce informácie sú pre vás.
Základné, zjednodušené informácie o tom ako funguje endokrinný (hormonálny) systém
Tvorbu a funkciu hormónov zabezpečuje endokrinný systém. Endokrinný systém pozostáva z rôznych žliaz, v rôznych častiach tela. Tieto žľazy produkujú hormóny, ktoré následne ovplyvňujú funkcie tkanív, metabolizmus, vývoj a rast, kognitívne funkcie, náladu, reprodukčné a sexuálne funkcie a iné. Aby mohli tieto systémy správne fungovať, je dôležité aby boli zachované optimálne hladiny príslušných hormónov.
Aké je spojenie medzi hormonálnou nerovnováhou a chudnutím? Môžete sa dočítať v tomto článku:
https://uzdravtelo.sk/ako-schudnut-rychlo-a-zdravo-2/
Delenie endokrinných disruptorov
Prírodné
Medzi prírodné endokrinné disruptory patria napríklad fytoestrogény, ktoré ovplyvňujú hladiny hormónu estrogénu.
Estrogén je hormón, ktorý reguluje menštruačný cyklus a tiež aj rozmnožovaciu sústavu, srdce a cievy, kosti, mozog a iné.
(Fyto- znamená rastlinného pôvodu, napríklad fytonutrienty - široká skupina rôznych látok, ktoré sa nachádzajú v rastlinách a ich konzumácia môže mať pre človeka rôzne benefity)
Fytoestrogény sa do organizmu môžu dostať spolu s potravou rastlinného pôvodu. Medzi najbohatšie zdroje fytoestrogénov patria: sója a sójové výrobky (tofu), ľanové semiačka, sušené ovocie - napríklad baracky, slivky a datle.
Niektoré z fytoestrogénov zvyšujú hladinu estrogénu a niektoré naopak, jeho hladinu znižujú. Existujú aj rôzne doplnky stravy, ktoré obsahujú estrogén, ale vzhľadom na to, že účinnosť a vplyv užívania estrogénu sa podľa vedeckých štúdii rôzni, je vhodné užívanie týchto doplnkov konzultovať s odborníkom.
Pre niekoho totiž môže byť suplementácia estrogénom užitočná a vhodná a pre niekoho iného nie. Estrogén by však zásadne nemali užívať muži. U žien môžu doplnky alebo lieky s estrogenom zmierniť príznaky menopauzy.[1]
Umelé
Umelé endokrinné disruptory, ktoré vznikli ľudskou činnosťou predstavujú podstatne väčšiu hrozbu pre hormonálnu rovnováhu organizmu.
Je to kvôli tomu, že sú schopné narušiť prirodzenú rovnováhu tela omnoho viac a omnoho nepredvídateľnejšie ako napríklad prírodné fytoestrogény.
Aké poznáme endokrinné disruptory a ako sa dostávajú do tela?
Endokrinné disruptory sa môžu do tela dostať spolu s potravou, prípadne pri používaní kozmetiky alebo iných bežných produktov a tiež aj pri dýchaní kontaminovaného vzduchu.
Do potravy sa tieto látky dostali už pri pestovaní, alebo pri spracovaní rastlinných plodín, alebo boli pridané do krmiva poľnohospodárskych zvierat a do tela sa dostávajú spolu s mäsom alebo mliečnymi výrobkami.
Ďalšie endokrinné disruptory môžu vznikať pri priemyselnej výrobe, pri spracovaní chemikálií či pri výrobe plastov a do tela sa prenikajú pri kontakte s týmito produktami.
Tento článok nie je vyčerpávajúci zoznam látok, s ktorými môžme prichádzať do kontaktu a ktoré môžu narúšať normálne hladiny a funkcie hormónov. Spomenieme si tie najznámejšie a najčastejšie sa vyskytujúce endokrinné disruptory. Niektoré z nich sú v niektorých krajinách zakázané, zatiaľ čo v iných sa naďalej používajú.
Niektoré sú úplne zakázané alebo naopak úplne povolené. Aj napriek tomu, že sú tieto látky dnes zakázané, oplatí sa študovať ich históriu, pretože vám to pomôže vidieť a pochopiť ako daná látka putuje po svojej ceste od “prevratnej, skvelej, bezpečnej a účinnej” látky cez “možno škodlivú” až po “látku, ktorá spôsobuje rakovinu, je toxická a poškodzuje a ničí (aj keď možno pomaly) väčšinu toho čo je živé a s čím príde do kontaktu”.
- Pesticídy, herbicídy, fungicídy - látky, ktoré sa používajú pri poľnohospodárskej činnosti a v potravinárskom priemysle na ničenie škodcov, buriny a plesní. Medzi najpredávanejšie herbicídy patrí Roudup od spoločnosti Monsanto. Tento prípravok na ničenie buriny obsahuje účinnú látku glyfosát, ktorá je cytotoxická (toxická pre živé bunky) a karcinogénna[2]. Niektoré krajiny používanie prípravku Roundup zakázali, no v Európskej únii sa naďalej používa - povolenie na používanie Roundupu je udelené do 12. 2022. Okrem toxických a rakovinotvorných účinkov herbicídu Roundup existujú informácie, ktoré ukazujú, že má u ľudí vplyv aj na hormonálnu rovnováhu[3]. (Roudup by si zaslúžil samostatný článok, podobne ako aj spoločnosť Moonsatnto. Túto spoločnosť by ste mali pozorovať ak Vás zaujímajú potenciálne chemické hrozby v prostredí vznikajúce z ľudskej činnosti.)- 2,4-D, DDT, endosulfán! (India), HCB a stovky ďalších...
- Bisfenol A (BPA) - používa sa pri výrobe a spracovaní plastov, zlepšuje materiálne vlastnstnosti rôznych plastových produktov. V Európskej únii je BPA regulovaný, ale je možné nájsť ho v rôznych koncentráciách v produktoch ako napríklad - plastové krabice na jedlo, hračky, bezpečnostné okuliare alebo helmy, elektronické zariadenia, plechovky a iné. BPA má vplyv nie len na hormonálnu rovnováhu ale je aj toxický.[4]
- Ftaláty - ďalšia skupina chemických látok, ktorá sa používa pri výrobe a spracovaní plastov. Nachádzajú sa v kozmetike, konštrukčných materiáloch, textíliách, elektronických zariadeniach, hračkách atp. Okrem toho, že sú ftaláty endokrinné disruptory, môžu poškodiť pečeň, obličky, pľúca a reprodukčný systém.[5]
- Polychlórované bifenyly (PCB) - tieto patria medzi tzv perzistentné polutanty, to znamená, že sa “držia” v prostredí veľmi dlho (nerozkladajú sa) a tiež sa “držia” aj v tkanivách živočíchov a ľudí, čo znamená že tieto PCB látky môžu putovať naprieč potravinovým reťazcom nahor až do tela človeka
- Perfluóralkylové a polyfluóralkylové látky (PFAS) - používané v priemysle - hasiace peny a nepriľnavé panvové, papierové a textilné nátery
- Polybrómované difenylétery (PBDE) - používajú sa na výrobu spomaľovačov horenia pre výrobky pre domácnosť, ako je nábytková pena a koberce
Zdroj: [6]
Záver
Človekom vytvorených chemických látok je v prostredí veľké množstvo. Mnohé z nich dokážu, okrem iného, ovplyvňovať hladiny a funkcie hormónov vo vašom tele. Záleží na vás ako veľmi vám záleží na tom aby ste poznali a podľa možnosti zabraňovali týmto látkam prenikať do organizmu a spôsobovať tam škodu. Vzdelávanie sa a podnikanie krokov si vyžaduje veľa energie, času a odhodlania. Dalo by sa predpokladať, že umelých chemikálií je v prostredí každým dňom viac a viac. Veľa z nich sa dnes považujú za bezpečné, tak ako sa za bezpečné používali tie, ktoré sú už dnes zakázané.
Informujte sa, vzdelávajte sa, majte sa na pozore. Za vaše zdravie, šťastie a vitalitu to stojí. 🙂
Zdroje
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6317580/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6788227/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5977157/
Pridaj komentár