Potraviny bohaté na antioxidanty

| 26. januára 2021
| 26. januára 2021 |
Odhad. prečítania: 8 minút
Zdieľajte tento článok
Potraviny bohaté na antioxidanty - lesná zmes

Antioxidanty tvoria veľmi významnú skupinu rastlinnej stravy. V minulosti boli využívané predovšetkým na predĺženie trvanlivosti potravín. Dnes sú známe ako látky, ktoré majú mnoho pozitívnych účinkov pre naše zdravie.

Čo sú antioxidanty a ako fungujú?

Antioxidanty sú látky, ktorých molekuly zamedzujú pravdepodobnosť vzniku voľných radikálov, alebo znižujú ich aktivitu a týmto obmedzujú proces oxidácie v organizme.

Oxidácia je chemická reakcia, kedy atóm alebo ión odovzdáva elektróny. Tejto reakcii v tele by sme sa radšej chceli vyhnúť, pretože keď telo „oxiduje“, starne. Oxidáciou totiž vznikajú voľné radikály, ktoré ohrozujú okolité bunky.

Antioxidanty zabraňujú oxidácií a spomaľujú ju!

Voľné radikály sú vysoko reaktívne molekuly, ktoré hľadajú vo svojom okolí chýbajúci elektrón, aby si doplnili prázdne miesto. Tvoria sa prirodzene pri dýchaní vo všetkých bunkách a ich opodstatnenie sa uplatňuje hlavne v obranyschopnosti. Ako už určite viete, kyslík je jeden zo základných prvkov nevyhnutných pre život, ale môže mať aj negatívne účinky, pokiaľ sa nachádza v reaktívnych zlúčeninách vo forme voľných radikálov a presiahne potrebné množstvo. Pri vysokých koncentráciách predstavujú voľné radikály riziko, lebo môžu poškodiť rôzne štruktúry buniek a DNA. To môže viesť k rozvoju rôznych chorôb, napríklad najčastejších foriem rakoviny, srdcovo - cievnych ochorení, aterosklerózy, trombózy, Alzheimerovej choroby, sklerózy, či predčasného starnutia. Môžu vznikať aj vplyvom ďalších faktorov, najčastejšie je to fajčenie, alkohol, lieky, stres, ťažké kovy, chemikálie, nedostatok pohybu, obezita, ultrafialové žiarenie.

Hodnota ORAC - antioxidačná kapacita

ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity – schopnosť viazania voľných radikálov kyslíka) je medzinárodne akceptovaná sústava noriem pre meranie antioxidačnej kapacity potravín a doplnkov stravy. Hodnota ORAC presne určuje účinnosť danej potraviny, doplnku stravy, ovocia, zeleniny v oblasti neutralizácie a ničenia voľných radikálov. Čím je táto hodnota vyššia, tým je antioxidant účinnejší, teda tým efektívnejšie spomaľuje starnutie a zabraňuje vzniku ochorení. Našu stravu by bolo vhodné zostaviť tak, aby denná hodnota ORAC sa pohybovala v hodnotách medzi 3000 až 5000. Ak niekto fajčí, športuje, alebo trpí dlhotrvajúcou chorobou, táto hodnota môže byť až dvojnásobná!

Potraviny, ktoré obsahujú najlepšie prírodné antioxidanty

Acai

Hodnota ORAC = 120 700

Acai využívali v minulosti predovšetkým obyvatelia amazonských dažďových pralesov a a označovali ho aj ako "ovocie bohov". Asi preto, že im poskytovali výborný zdroj energie a zároveň si boli vedomí jeho výživnosti a vplyvu na imunitu. Acai je považované za najvýživnejšie ovocie na planete, obsahuje dvakrát viac antioxidačných látok než čučoriedka a asi 30 násobné množstvo antokyaníny (farbivo=antioxidant) než napríklad červené víno.

Antioxidanty z acai majú skvelé účinky na vaše zdravie:

  • Zdroj energie (preto ich do svojho jedálnička zaraďujú tiež vrcholoví športovci, ktorí potrebujú dlho a intenzívne cvičiť).
  • Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú redukovať hmotnosť a zrýchľujú metabolizmus. Viac ako jednu tretinu plodov tvorí vláknina, takže po konzumácii Acai máme pocit plného žalúdka. Acai ma takisto lahodnú sladkú chuť, čím si môžeme nahradiť sladké nezdravosti.
  • Pigmenty antokyány chránia bunky pred škodlivými účinkami UV žiarenia a voľnými radikálmi, čím nás chráni pred rakovinotvornými bunkami. Antokyan C3G je najbežnejšou formou, ktoré "zapína" gény chrániace organizmus pred žiarením a voľnými radikálmi. Bobule acai znižujú oxidačný stres, ktorý je spôsobený niektorými cudzorodými mikroorganizmy a toxíny z vonkajšieho prostredia.

Šípky

Hodnota ORAC = 96 150

Šípky sú popri rakytníku alebo iných exotických zdrojov (napríklad camu camu) jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C v prírode. Bolo preukázané, že vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, čo je proteín, ktorý je zodpovedný za zabezpečenie pružnosti pokožky. Jeho účinná karotenoidná látka astaxantín pomáha predchádzať rozkladu kolagénu.

Antioxidanty zo šípiek majú skvelé účinky na vaše zdravie:

  • Šípky sú používané k boju proti infekciám a prejavom ochorenia, ako sú kašeľ, prechladnutie, chrípka a dýchacie ťažkosti.
  • Štúdie preukázali, doplňovanie aspoň 500 mg vitamínu C denne bolo spojené s významným poklesom LDL (zlého) cholesterolu a triglyceridov v krvi, čo sú dva rizikové faktory srdcových chorôb.
  • Šípky sú bohaté na pektín, čo je polysacharid (komplexný cukor), ktorý pôsobí ako prebiotikum - nestráviteľná vláknina, ktorá sa používa v črevách na zvýšenie zdravých baktérií.
  • Tilirosid, čo je aktívna zložka v plodoch šípky, urýchľuje metabolizmus tukov zabraňuje jeho hromadeniu v tkanivách. V štúdiách bolo preukázané, že tilirosid významne znižuje množstvo viscerálneho (orgánového) tuku.

Kvalitná horká čokoláda

Hodnota ORAC = 49 944

Pre milovníkov čokolády mám dobrú správu. Kvalitná horúca čokoláda s vysokým obsahom kakaa (nad 70%) obsahuje zdraviu prospešné látky vrátane vitamínov a minerálnych látok.

Antioxidanty z kakaa a horkej čokolády majú skvelé účinky na vaše zdravie:

  • Flavanoly zvyšujú prietok krvi do mozgu, čo môže pozitívne ovplyvňovať naše kognitívne funkcie. Štúdie poukázali na to, že konzumácia potravín bohatých na flavonoidy je spojená s lepšou funkciou mozgu, lepším sústredením a koncentráciou.
  • Čokoláda je využívaná ako prostriedok pri liečbe depresií a zmierňovaní stavu úzkostí. Podporuje a zlepšuje našu celkovú náladu.
  • Flavanoly majú pozitívny vplyv na zdravie srdca, čím znižujú vysoký krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych chorôb. Môžu tiež pomôcť zabrániť zrážaniu krvných doštičiek, čo môže znížiť riziko mozgovej príhody.

Čučoriedky

Hodnota ORAC = 69 930

Čučoriedky sa radia medzi superpotraviny (superfoods), pretože sú doslova nabité živinami, antioxidantmi, minerálmi a vitamínmi a ďalšími rastlinnými prospešnými látkami. Vysoko účinné biolátky v čučoriedkach regenerujú očné farbivo a dokážu podstatne zlepšiť videnie predovšetkým pri zlých svetelných podmienkach. Čučoriedky celkovo veľmi výrazne zlepšujú zrak. Pravidelne by ich mal konzumovať každý, kto dlho pracuje na počítači, alebo si behom dňa namáha oči.

Antioxidanty z čučoriedok majú skvelé účinky na vaše zdravie:

  • Čučoriedky obsahujú vysoký obsah vlákniny, čo je ideálne na chudnutie. Udrží vás dlhšie bez pocitu hladu a zároveň zlepšuje trávenie potravy.
  • Obsahujú veľké množstvo draslíka, vápnika a horčíka, ktoré prirodzene znižujú krvný tlak.
  • Pozitívne ovplyvňujú mozgové a kognitívne funkcie. V štúdiách sa zistilo, že pravidelná konzumácia čučoriedok spomaľuje starnutie mozgu. Pôsobí predovšetkým na hippocampus, časť mozgu dôležitú pre sústredenia a pamäť.
  • Pomáhajú neutralizovať voľné radikály, zmierňujú vznik zápalov v tele a menia expresiu niektorých génov.
  • Antokyány, ktoré sú v čučoriedkach pomáhajú znižovať rizikové faktory ochorenia srdca a ciev, najmä hladinu LDL cholesterolu a krvný tlak.

Černice

Hodnota ORAC =19 220

Černice sa najviac vyskytujú v Ázii a Severnej Amerike, ale nájdeme ich aj v lesoch strednej Európy. Patria medzi domáce významne zdroje vitamínu C, ktoré posilňujú imunitný systém, naše celkové zdravie a detoxikáciu organizmu. Plody bobule čiernej farby majú vysoký obsah karoténov, antioxidantov, ktoré ničia v tele voľné radikály, regenerujú sliznice a dodávajú zdravú farbu našej pleti.

Antioxidanty z černíc majú skvelé účinky na vaše zdravie:

  • Čaj z černicových listov obsahuje vzácne éterické oleje a triesloviny, ktoré majú silné protizápalové účinky, čo má pozitívny vplyv v boji proti zápalom v ústnej dutine a hltane.
  • Horčík, ktorý sa nachádza v plodoch černíc zmierňuje prejavy stresu, nervozity a upokojuje nervový systém.
  • Inozitol, vitamín skupiny B vykazuje pozitívny účinok na ženskú plodnosť. Stimuluje vaječníky a podporuje ich činnosť.
  • Extrakt z černicových listov pomáha pri problémoch s močovými cestami a upokojuje žalúdok aj celkové trávenie.

Kustovnica čínska

Hodnota ORAC = 25 300

Kustovnica čínska (goji) sú sušené plody dvoch druhov rastlín, Lycium barbarum a Lycium chinense, ktoré sa v tradičnej čínskej medicíne sa používajú už viac než 2000 rokov. Sušené plody kustovnice čínskej sa radia medzi superpotraviny a označujú sa aj ako plody dlhovekosti či ovocie radosti. Pozitívne vlastnosti sú najmä jej antioxidačné, protirakovinové a imunitné účinky.

Antioxidanty z kustovnice majú skvelé účinky na vaše zdravie:

  • Vďaka vysokému obsahu betakaroténu pozitívne ovplyvňuje zrak, lieči očné choroby a v lete pri opaľovaní podporuje zdravý vzhľad vašej pokožky. Obsah betakaroténu je v plodoch kustovnice dokonca vyšší ako v mrkve.
  • Minerálne látky (železo, zinok, meď, selén) v kustovnici prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému, podporujú tvorbu bielych krviniek a celkovo posilňujú obranyschopnosť. Pozitívne pôsobia aj na dýchacie cesty, pretože zvlhčuje pľúca, čím pomáha v boji proti astme a iným alergiám.
  • Goji je “Životabudič”, pretože dodáva telu energiu a zvyšuje vitalitu.

Maliny

Hodnota ORAC = 19 220

Maliny sa už od pradávna využívali prevažne ako liek na najrôznejšie choroby alebo ako povzbudzujúci prostriedok. Toto obľúbené sladké ovocie vykazuje o 50% vyššiu antioxidačnú kapacitu (ktorá je mierou antioxidačných vlastností) ako jahody, trikrát vyššie ako kiwi a desaťkrát vyššie ako paradajky.

Antioxidanty z malín majú skvelé účinky na vaše zdravie:

  • Kvercetín a gallová kyselina, ktoré sa nachádza v malinách vykazujú antikancerogénne (protirakovinové) účinky, ktoré pôsobia proti ochoreniu srdca a obehového systému.
  • Obsahuje asi 22% éterických olejov, ktoré výrazne zlepšujú našu pleť, pokožku či vlasy.
  • Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam môže olej z malinových semien prispieť k liečbe ekzémov a kožných problémov.
  • Antioxidanty a minerálne látky v malinách zvyšujú plodnosť muža a produkciu testosteronu. Výskumy sa domnievajú, že antioxidanty chránia koncepciu embryonálneho poňatia, čím sa znižuje riziko potratu.

Vlašské orechy

Hodnota ORAC = 13 541

Vlašské orechy patria medzi najstaršie konzumované potraviny a sú dôležitou súčasťou vyváženého jedálnička. Obsahujú veľké množstvo cenných látok. Až 70% orecha tvoria veľmi kvalitné a nutrične cenné nenasýtené tuky, zhruba 18% kvalitné bielkoviny a 3% sacharidy.

Antioxidanty z vlašských orechov majú skvelé účinky na vaše zdravie:

  • Vlašské ořechy, bohaté na omega 3 nenasýtené mastné kyseliny pozitívne ovplyvňujú funkciu srdca. Polyfenoly, ktoré môžu chrániť vaše bunky pred poškodením a znižovať hladinu LDL cholesterolu v krvi.
  • Niekoľko štúdií, ktoré pravidelne konzumujú orechy, môžu u ľudí s cukrovkou druhého typu alebo metabolickým syndrómom prispieť k zníženiu hladiny krvného cukru, k zníženiu krvného tlaku a k zníženiu hladiny zánětlivých markerov v krvi.
  • Vitamíny B6 a B3, ktoré sú v orechoch, sú nevyhnutné pre správne fungovanie mozgu a nervovej sústavy. Pravidelná konzumácia orechov prispieva k lepšej funkcie mozgu a kreativity.

Zhrnutie

Antioxidanty sú nevyhnutnou súčasťou vyváženého jedálnička a mali by sme si ich pravidelne dopĺňať, pretože nám pomáhajú bojovať s rôznymi chorobami. Majú protinádorové, protizápalové účinky a pomáhajú nám s regeneráciou tela.

Antioxidanty je najvhodnejšie konzumovať v ich prirodzenej podobe (tak isto, ako vitamíny), nie izolovane, ako napríklad vo výživových doplnkoch.

Zdieľajte tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vyhľadávanie

Odoberajte môj zdravý newsletter

cross